+370 613 66930

Roma

Roma

Kodėl Roma?

“Roma pranoksta mūsų vaizduotę” – lakoniškai tvirtino Johanas Volfgangas Getė per savo kelionę po Italiją. Prie Fontana Di Trevi visada būriuojasi turistai, norėdami atsivėsinti, svajingai mėtydami monetas, nes tai suteikia viltį dar apsilankyti Romoje.

Istorija:

Miesto atsiradimas siejamas su legenda apie brolius dvynius Romula ir Remą, Marso ir vestalės Rėjos Silvijos sūnus, kurie 753 m. pr. Kr. įkūrė šį miestą. Iš tiesų pirmąją gyvenvietę ant Palatino (Palatyn) kalvos įkūrė lotynai, o gyvenvietes ant Kapitolijaus ir Kvirinalės – ateiviai iš Apeninų sabinai. Gyvenvietės susijungė ir jau VII a. pr. Kr. Roma tapo galingiausiu regiono miestu. VI a. pr. Kr. valdžią perėmė entruskų dinastija Tarkvinijai. Nuo VII a. pabaigos iki I a. vidurio Roma buvo respublika. Miestas ant septynių kalvų stiprėjo valdant imperatoriui Augustui, Neronui, Markui Aurelijui. Lūžis įvyko 313 metais, kai imperatoriai Konstantinas Didysis ir Licinijus įteisino krikščionybę. Milano ediktu imperijoje sutekta religijos ir kulto laisvė bei pripažinta krikščionių teisė į pastatus ir žemes. Po kiekvienos nesėkmės: arabų puolimo 849 m.; politinių konfliktų tarp imperatoriaus ir popiežiaus 1084 m.; liaudies sukilimų; popiežiaus rezidencijos perkėlimo į Avinjoną, miestas tuštėjo ir smuko. Nuo pirmos XV a. pusės Roma atkurta kaip popiežiaus valstybės sostinė ir Renesanso, o vėliau ir Baroko prieglobstis. 1870 m. Romą užėmė italų daliniai ir prijungė prie Italijos. 1871 m., prieš popiežiaus valią naujai išrinktas italų karalius, paskelbė Romą Italijos karalystės sostine, o nuo 1946 m. balandžio 18 d. Roma yra Italijos respublikos sostinė. 1929 m. popiežiaus rezidencija įkūrė savarankišką Vatikano valstybę, kurios galva yra popiežius, turintis aukščiausiąją įstatymų leidžiamąją, vykdomąją teismų valdžią.

Verta pamatyti:

Norintys pažinti amžinąjį miestą, privalo pradėti nuo istorijos bei pažinti antikos pasaulį: Forum Romanum (Romos Forumą – anksčiau šioje vietoje vykdavo susirinkimai), Koliziejų, Circus Maximus, Kapitolijų, Trajano ir Karakalos pirtis, Adriano mauzoliejų (dabar Šv. Angelo pilį), Panteoną. Pasivaikščiojant galima susipažinti su Renesanso paminklais: elegantiškais rūmais Venezia, Cancelleria, Farnese, bažnyčiomis S. Maria del Popolo su koplyčia (Rafaelis tapytos freskos), S. Pietro ir Montorio, Šv. Petro bazilika, Medičių, Borgezių vilomis ir Vatikano rūmais bei sodais. Džiaugsmingiausia yra barokinė Roma: Piazza Navona – elegantiški laiptai Ispanijos aikštėje ir puiki Piazza della Rotonda. “Romėniškų“ pasivaikščiojimų viršūnė – apsilankymas Vatikane.