+370 613 66930

Kopenhaga

Kopenhaga

Kodėl Kopenhaga?

Danijos sostinė atrodo laisva ir jauna. Vienoje ilgiausių pasaulyje Stroget alėjoje (apie 2 km ilgio), kaip ir visuose didmiesčiuose, vyksta judrus eismas. Tačiau naujajame uoste, netoli Nyhauto, vyrauja Viduržemio jūros atmosfera. Vasarą šimtai Kopenhagos gyventojų ir svečių užplūsta miesto restoranus, barus ir smukles. Kopenhaga – seniausios Europos monarchijos rezidencija, Anderseno pasakų miestas, kurio simbolis yra garsioji undinėlė.

Istorija:

Kopenhagos istorija prasidėjo netoli esančiame Slotsholme, kur Kristianburgo rūmuose įsikūrusi vyriausybė. XI a. pradžioje čia buvo žvejų gyvenvietė, kukliai pasivadinusi Haunu (uostu). 1167 m. karalius Voldemaras Didysis Hauno gyvenvietę ir gretimas apylinkes Roskilo vyskupui Absalonui. Šioje strategiškai svarbioje vietoje, Holmo salos pakrantėje, vyskupas liepė pastatyti masyvią, mūrinėmis sienomis ir grioviais apsuptą pilį. 1248 m. Slotsholmą ir Hauną užpuolė ir sudegino Liubeko laivynas. 1362 m. miestą vėl sutriuškino karinis Hanzos jūrų laivynas. 1416 m. į atstatytą Kopenhagą persikėlė Danijos karalius Erikas Pamarietis, o 1443 m. Kristupas III padarė ją savo sostine. XVI a. suklestėjus prekybai, miestas darėsi vis svarbesnis, pradėjo plėstis už vyskupo Absalono pastatytų mūro sienų. Pasibaigus klestėjimo laikotarpiui, XVIII – XIX a. pradžioje prasidėjo katastrofiškos permainos: trečdalį gyventojų pasiglemžė maro epidemija, miestą nuniokojo gaisrai, užpuolė britai. Kai pagaliau baigėsi visos danų nelaimės, prasidėjo kultūros ir mokslo atgimimas. 1857 m. mieste įsigaliojo demokratinis statusas, o 1865-1888 m. buvo nugriauti apsauginiai pylimai, kurių vietoje įrengti parkai.

Verta aplankyti:

XVII a. vyko pirmasis Kopenhagos kultūros atgimimas, kurį šiandien mena Apvalusis bokštas (Runde Tarn), astronomijos laboratorija, statulomis ir bareljefais dekoruotas Biržos pastatas su bokštu. Puikūs Rozenburgo rūmai reprezentuoja Nyderlandų renesansą. Kadangi jau nuo XVIII a. vidurio Danijos valdovai čia negyveno, tačiau iki šių dienų išliko autentiškos Rožių pilies menių dekoracijos. Nuo 1660 m. šioje pilyje saugomos karūnos, regalijos ir brangenybės. Vertingas architektūrinis paminklas yra 12 senųjų bastionų, XVII a. pastatytų Kristianhauno saloje ir išlikusių iki pat šių dienų. Nuo spiralės formos Išganytojo bažnyčios bokšto atsiveria miesto panorama. Virš Rotušės iškyla aukščiausias Kopenhagos bokštas (110,5 m). Visai šalia – 1834 m. įkurtas pramogų parkas Tivolis, netoliese – “alaus karaliaus” K.Jakobsono ir jo žmonos Otilijos įkurta Ny Karlsbergo gliptoteka. Čia eksponuojama didžiausia, neskaitant Prancūzijos, prancūzų tapybos ir XIX – XX a. skulptūros bei Danijos senovinės tapybos ir skulptūrų kolekcija.