+370 613 66930

Oslas

Oslas

Kodėl Oslas?

Oslas – 454 km2 plotą užimantis miestas. Jame daug vasarnamių bei poilsio zonų. Net vėlyvą naktį centre veikia parduotuvės. Už Karlo Johano vartų esančios užeigos, kavinės, restoranai ir futuristinis prekybos centras “Aker Brgge” yra itin dažnai lankomi. Teatrų salės pilnos žiūrovų. Šis miestas tinka ir gyventi, ir poilsiauti: daug pasivaikščiojimui skirtų takelių, 2200 km ilgio slidinėjimo trasos.

Istorija:

Ant kalno viršūnės, esančios tarp Pipervikeno ir Bjorviken, stovi Akershuso pilis, kurią 1300 m. pastatė karalius Hakonas V. Norėdamas sulaikyti švedų atakas, jis iš Bergeno į šią vietą perkėlė savo būstinę. Iki to laiko Oslas tebuvo nedidelis Hanzos miestelis, kurį 1048 m. metais įkūrė karalius Haroldas III. Ši vieta siejama su seniausiomis Norvegijos valstybės tradicijomis. Čia IX a. buvo įsikūrusi Vikų karalystė, kurią valdė legendinė Inglingų dinastija. Šioje vietoje Haroldas I šviesiaplaukis pradėjo karinę ekspansiją į Šiaurę. Šiaurinėje Oslofjordo pakrantėje įkurta pirmoji normanų tvirtovė – vikingų karinis punktas. Vikingai atakuodavo Europos pakrantes, pasiekdami Sevilijos ir Pizos krantus, aktyviai prekiavo su Hamburgu, Paryžiumi. 1348 m. maras pasiglemžė apie pusę Oslo gyventojų. 1380 – 1814 m. norvegų – danų sąjungos metu Oslo politinė reikšmė sumažėjo, 1397 m. sostine tapo Kopenhaga. 1642 m. senąjį Oslo miestą nusiaubė gaisras. Danijos ir Norvegijos karalius Kristianas IV nutarė miesto neatstatinėti ir šalimais įkūrė naują, pavadindamas jį savo vardu. 1814 m. sudaryta Norvegijos unija su Švedija paspartino miesto augimą. 1904 m. unija suskilo, o 1925 m. miestui gražintas senasis Oslo pavadinimas.

Verta pamatyti:

Didelį susidomėjimą keliautojams kelia 192 realistinės Gustavo Vigelando granito ir geležies skulptūros, stovinčios Frognerio parke. Įžymiausia – 17 m. obeliskas, išskobtas iš vieno granito luito. Vigelandas jame pavaizdavo visą žmogaus gyvenimo ciklą: nuo gimimo iki mirties. Oslo klestėjimo laikotarpiu iškilo prabangiausi miesto statiniai: Karališkieji rūmai, Stortingo (parlamento) pastatas, Nacionalinis teatras, Nacionalinė galerija, universitetas. Vikingų laivų muziejus Bygdoy pusiasalyje yra vienas įdomiausių muziejų. Čia galima pamatyti garsųjį 21,5 m ilgio laivą iš Osebergo. 850 metais pastatytas laivas buvo atkastas 1903 m. Oslofjordo pakrantėje Osebergo rajone. Šis laivas buvo karalienės Asos kapavietė. Paminėtini jūros laivų Fram ir Kon-Tiki muziejai. Žymiausias norvegų ekspresionistas Edvardas Munchas gimtajam Oslo miestui padovanojo savo kolekciją. Jai skirtame Muncho muziejuje yra 1100 autoriaus paveikslų, 4500 piešinių, 18 000 grafikos darbų ir 6 skulptūros. Vienas žymiausių Oslo miesto simbolių – raudonų plytų rotušė, pastatyta 1931 – 1950 m.