+370 613 66930

Helsinkis

Helsinkis

Kodėl Helsinkis?

Svajodami apie saulėtas atostogas prie jūros, niekada nepagalvotumėt apie Helsinkį. Tačiau Suomijos sostinės grožis ir gyventojų nuoširdumas palieka didelį įspūdį. Vasarą, kai įsiviešpatauja karštos dienos ir šviesios naktys, mieste kunkuliuoja gyvenimas. Uosto link vedančioje alėjoje – Esplandijoje, priešais kultūros centrus, administracinius pastatus nuolat skamba muzika. Turgaus aikštėje, Pietiniame uoste bei rotušėje vyrauja kone pietietiška atmosfera.

Istorija:

Helsinkio ištakos siekia 1550 m., kai Švedijos karalius Gustavas Vaza, norėdaas atsverti kitoje Suomių įlankos pusėje esančio Revelio (dabar Talinas) įtaką, įkūrė prekybos koloniją. Gyvenvietė buvo pastatyta prie Vantaa upės žiočių, o 1640 m., ieškant patogesnio priėjimo prie jūros, buvo perkelta į dabartinio miesto vietą, netoli Vironniemi prieplaukos. XVIII a. pradžioje miestą nusiaubė maras, rusų ir švedų karo metu suniokojo gaisras. 1808 m. Suomiją užėmė rusai, o 1812 m. carui Aleksandrui I iš Abo į Helsinkį perkėlus Didžiosios kunigaikštystės sostinę, miestas pradėjo augti ir klestėti.

Verta aplankyti:

Helsinkis – tai jaunas miestas, kuris atvykusiuosius žavi visuomeniniais neoklasicistinio stiliaus pastatais, kuriuos XIX a. suprojektavo vokiečių architektas K.L.Engelis. 1808 m. miestą užėmus rusų kariuomenei, buvo visiškai sunaikinti mediniai senojo Helsinkio pastatai. Naujieji valdovai sužavėti Rusijos sostinės grožio, į pagalbą pasikvietė K.L.Engelį, kuris keletą metų praleido Sankt Peterbuge. Gražiausioje miesto Senato aikštėje pastatyta katedra, tai milžiniškas, didingas keturiais bokšteliais pasipuošęs pastatas, kurio fasadą juosta kolonada. K.L.Engelis visą Senato aikštę suprojektavo pagal klasicistinį Peterburgo stilių. Pirmasis šio architekto Helsinkyje pastatytas pastatas – senatas bei netoliese esanti vyriausybės rezidencija. Priešais stovintis universitetas laikomas vienu gražiausių Engelio kūrinių. Paskutinis jo darbas buvo katedra, kurios statyba baigta jau po architekto mirties.

Miesto širdimi laikomi rūmai, kuriuos XX a. pradžioje iš rožinio granito pastatė suomių architektas E.Saarinenas. Plaukiant laivu galima pasigrožėti Šv.Mykolo katedra bei Uspenijės soboro kupolu. Labiausiai išsiskiria Tivalahden bažnyčia, kuri yra vienas geriausių šiuolaikinės suomių architektūros pavyzdžių. Pagal Timo ir Toumo Suomalainių projektą 12 m aukštyje išskaptuota plati salė, primenanti rotondos uolą, kurią juosia žvilganti siena su milžinišku vario ir stiklo kupolu. Dėl geros akustikos ši koncertų salė yra pati puikiausia.